Kopřiva a spol

09.04.2017

Světlejší část roku je tady. Odkládáme vrstvy oděvu, tukové zásoby a nepotřebné zátěže na těle i duši. Mnozí z nás navštíví prodejny zdravé výživy a zásobí se psylliem, chlorelou a zeleným ječmenem. Není třeba hledat jen drahé zboží v regálech obchodů. Zázračné zelené superpotraviny rostou i u nás za plotem!

Pečliví zahrádkáři znají půtky s bršlicí, pýrem, kopřivami, popencem či ptačincem. Právě urputnost a nezdolná vůle k životu - tento nenáviděný znak plevelů - jsou jejich ctností, kterou nám mohou být nesmírně prospěšné. Všechny jmenované rostliny jsou přímo nabité vitaminy, minerály, chlorofylem a vitalitou. Na jaře je ideální čas konzumovat jejich mladé výhonky v teplé i studené kuchyni.

Asi nejznámějším jídlem z planých rostlin, které mnozí jistě připravujete, je špenát z kopřiv. Proto jen ve stručnosti - kopřivy spaříme horkou vodou, nasekáme, odstraníme stonky plné tuhých a pružných vláken, podusíme asi 10 minut (buď na základu ze slaniny a zásmažky nebo přidáme až na závěr bujon a moukou rozkvedlanou ve smetaně). Jemnější variantu získáte, když hotový špenát rozmixujete.

Špenát výborné chuti získáte kombinací listů kopřivy a bršlice kozí nohy. Bršlice bují v méně udržovaných (a vlhkých) koutech a její kořeny se důmyslně proplétají třeba s kořeny jahodníku. Její čas v kuchyni je především v dubnu, používá se před vykvetením. Když ji manuálně plejete nebo otrháváte, vždy zůstane nějaký kořínek, ze kterého raší lístky po celý rok. Pro tepelnou úpravu se hodí i větší listy, mladé ještě svinuté se přidávají do pomazánek či jednoduše na chleba s máslem. Jak komu je ale příjemná jejich lehce nahořklá kořenná chuť. Bršlice pomáhá proti hromadění vody v organizmu, bolestem kloubů, revmatismu a vaše tělo dobije vitaminy.

Jednoduchým a vděčným pokrmem s využitím mladých listů planých rostlin je dresing (lístky přidáme do kysané smetany případně s trochou majonézy) nebo pomazánka. Základem je tvaroh a kysaná smetana, lehce osolené. Dále můžete podle chuti přidat pomazánkové máslo, majonézu, tavený sýr či vejce. A potom bylinky, které zrovna rostou. Osvědčená kombinace jsou najemno posekané mladé listy bršlice a drobounké lístky ptačince žabince. Tato jemná rostlinka vytváří porosty plné bílých kvítků a chutná velmi křehce. Používáme ji za studena do pomazánek, dresingů či salátů. Dobrá je před květem, potom hrubne a vadne.

Při využívání planých rostlin nejde o žádné složitosti, ale o návrat k prosté a vitalizující stravě našich předků. Já dodržuji jediné pravidlo: jím pouze rostliny, které poznám a vím, že jedlé jsou. Je to na vás. Experimentujte, nebojte se a buďte tvůrčí.

Možná byste raději pro začátek ochutnali plané rostliny pod něčím vedením. Nabízím Vám prakticky zaměřené kurzy v úzkém kruhu do 15 osob. "Zelené superpotraviny rostou za naším plotem" (info, recepty,ochutnávky) v rozsahu 1,5 hodiny. Kurz lze ideálně dopnit exkurzí po naší certifikované přírodní zahradě, kde se naučíte základní jedlé plané rostliny poznávat v praxi (celkový rozsah exkurze + recepty je 2,5 - 3 hodiny). Připravím také kurzy na míru.

Přeji Vám krásné jaro!

Veronika Mergentalová

© 2017 Mgr. Veronika Mergentalová, Velehrad. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky